wtorek, 30 maja 2017

Od Klasy C do Klasy A

W latach 30. XX wieku piłkarze Lewartu na boiskach radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Biało-niebiescy rywalizowali w Klasie A, B, a nawet C.


Ósmy rok istnienia klubu piłkarze Lewartu "uświetnili" katastrofalną formą i spadkiem do najniższej klasy rozgrywkowej, Klasy C. Na szczęście banicja nie trwała długo. Po roku lubartowianie świętowali awans do Klasy B. W meczach mistrzowskich Lewart pokonał m.in. Hapoel Lublin 3:2, Hakoach Lublin 3:1 czy Bar Kochba Lublin 4:0.

W rozgrywkach Klasy B biało-niebiescy imponowali skutecznością. W meczu z Hakoach Lublin lubartowianie wygrali aż 14:1. Bramki zdobyli Paweł Skirug (sześć), Józef Szponar (cztery) oraz Kazimierz Budzyński, Narcyz Derecki, Mieczysław Prokop i Aleksander Kozłowski (wszyscy po jednej). Z kolei spotkanie z Unią II Lublin zakończyło się zwycięstwem 10:5. Siedem bramek zdobył Józef Szponar, a trzy dorzucił Aleksander Kozłowski. Faworytem rozgrywek w 1932 roku był Sztern Lublin. Lubartowianie nie przestraszyli się rywali i pokonali ich na wyjeździe 4:1. Dwa trafienia zanotował Paweł Skirug, a po jednym Kazimierz Budzyński i Mieczysław Prokop. W tym spotkaniu czerwoną kartką ukarany został Józef Szponar. Po spotkaniu z Hapoelem Lublin przegranym 2:3 doszło do awantur na boisku w Lubartowie. Po tym incydencie Lubelski Okręgowy Związek Piłki Nożnej zamknął lubartowski obiekt do końca rozgrywek. Ostatecznie sezon w Klasie B Lewart zakończył na drugim miejscu.

Józef Szponar w latach 30. należał
 do  czołowych zawodników Lewartu

W 1933 roku biało-niebiecy wygrali swoją grupę Klasy B. W meczu barażowym decydującym o awansie do Klasy A zmierzyli się z AZS Lublin (mistrz drugiej grupy Klasy B). W dwumeczu wyraźnie lepsi byli rywale, którzy wygrali 7:1 (w Lubartowie) i 5:0 (w Lublinie).

W kolejnych latach zawodnicy Lewartu należeli do czołowych ekip Klasy B. W roku 1935 w Lubartowie powstał pierwszy stadion sportowy. Mieścił się on na Popówce-Wincentów. W 1936 roku udało się w końcu wywalczyć wymarzony awans. W roku 1937 lubartowianie zaprezentowali się dobrze i rozgrywki Klasy A zakończyli na 5 miejscu.

Skrócona tabela Klasy A w roku 1937:

1
Unia Lublin
2
LWS Lublin
3
WKS Chełm
4
Lux Dęblin
5
Lewart Lubartów
6
KPW Chełm


Do wybuchu wojny Lewart rywalizował w Klasie A. Pierwszy września 1939 zmienił jednak oblicze Polski. Zamiast walczyć na zielonych boiskach Polacy zmuszeni zostali do walki na wojennych frontach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz